Kocsmáros úr, jogállamot ide!

Magyarország (gránitszilárdságú) Alaptörvénye szerint „Magyarország független, demokratikus jogállam”. Hogy ez valóban így van-e, arról Brüsszelben (is) aktív vita folyik éppen, mert néhányan úgy gondolják, hogy ez azért nem teljesen fedi a valóságot – márpedig a brüsszeli eurócsap csak oda csöpögteti a friss, habos euró-támogatást, ahol ki van írva a kocsmára, hogy “Jogállam”! És szerintük itt nem látszik, úgyhogy addig csak a “Hitel alma” marad…

Lássuk be, Józsibácsit ezek a kérdések teljesen érthető módon annyira nem foglalkoztatják. Nem azért, mintha butább lenne, mint öltönyben dolgozó honfitársai – akik esküjük szerint őt lennének hivatottak hozzáértően képviselni – hanem azért, mert hol a megélhetéséért harcol, hol a túlélésért. Covid, aszály, infláció, rezsicsökkentés… Nem részéletezem, hiszen állítólag így is aranyélete van, legfeljebb ő ebből keveset érez. És akár ismeri a jogállamiság kritériumait, akár nem, lássuk be: a legtöbb Józsbácsit általában ez annyira nem is érdekli. Próbál tisztességesen megélni, felnevelni a gyereket, eltartani a családot, és haladni az élet sodrásával. Abban jellemzően minden Józsibácsi egyetért, hogy a törvény – akár jó, akár rossz, akár átgondolt, közérdeket védő, akár az éj leple alatt hozott „dafke” törvény – azt bizony be kell tartani, mert másképp baj lesz!

Itt meg is állhatnánk egy gondolatra, hogy miért és kinek fontos, hogy Józsibácsi szinte már rettegjen a törvényektől. Hogy piros arca messziről árulkodjon a vérnyomásáról, ha véletlenül hivatalos levelet kap, és gyomra görcsbe ránduljon, ha csak meghallja a NAV hivatalos nevét (nem, ez nem a Nemzeti A’V Hivatal, de hajaz rá!) Ez a gondolat azonban messzire nyúlna, inkább mellőzöm ezúttal.

Tehát ott tartottunk, hogy talán csak a KRESZ-t leszámítva Józsibácsi alapvetően tiszteli a törvényt, így igyekszik betartani azt! Nem úgy, mint a már emlegetett NAV, akinek a törvény írja elő, hogy tárgyhó előtt 25-ig közzé kell tenni az aktuális üzemanyagárat, de január 02-án délben még nincs fent az oldalukon, hanem úgy igazán! A legtöbbet ismeri, mert a törvények egy része összecseng a Tízparancsolattal. Azt meg mindenki fújja kívülről (a politikusokon kívül), akár vallásos, akár nem. A „ne hazudj, ne lopj, ne csalj” azért elég jól lefekteti a tisztességes élet alapkövét, és ha ennél többre van szüksége, akkor megkeres egy szakértőt, vagy egyszerűen – éljen a XXI. század – megnézni az Interneten. Lehetőleg a Jogtárban, mert ugye az infosztrádán mindenféle baromság és azok ellenkezője is jelen van, hát ide azt a Jogtárat…

…és lássuk, mit kell tenni, mennyit kell fizetni, ha Józsibácsinak például kellene egy segítség, mert az asszony beteg lett. Csak pár nap, alkalmi munka… Zsebből, feketén már rég nem meri, mert megláthatja a szomszéd! Előveszi 2023.januér 02.-án 15 órakor a jogszabályt (ez fontos, mert a 2010-es törvény létrehozásának évében pl. szinte minden hónapban más volt az előírás), és azt látja, hogy „alkalmi munka, közteher 1000 Ft”! Ezt még épp ki tudja fizetni, hát belevág… Csakhogy hiába írja ezt a törvény szövege(???), mert hát ugye: háború van! Mármint szerencsére nem itt, hanem a szomszédban, amitől ez még tragikus tény. Az is, hogy emiatt nálunk rendeleti kormányzás van, ami Józsibácsinak nem sokat mond talán, de ha eleget olvas és figyel, akkor ért belőle annyit, hogy honatyáink most bármiről azonnal rendelkezhetnek: ne kelljen formaságokkal tölteni az időt egy valódi vész esetén. Az, hogy megnézze, hogy ebben a rendeleti kormányzásban nem írták-e felül az alkalmi munkások közterhét – az attól tartok, aligha fog eszébe jutni! Neki sem. Meg kb. senkinek… Pedig igen, ott megtalálná, hogy tavaly július 1-én a duplájára nőtt ez a közteher, amiről a média sem nagyon számolt be. Ősszel írtak ugyan pár sort, így – ha mégis rákeres a megbízhatatlan neten – látni fogja, hogy 2000 Ft lett a terhe. Csakhogy ez még mindig nem nyert, mert ha mégis megnézné a rendeleti kormányzás idevonatkozó passzusát, akkor látná, hogy a mindenkori minimálbér 1%-a, vagyis tegnap óta már 2320 Ft. Nahát, a címében is erről szóló törvényt nézte? Rossz helyen kereste… Pech!

De ezt legalább megtalálja talán. Azt, hogy mit kell tegyen egy vállalkozó, ha bejelentkezne az átalányadó alá – azt nem! Korábban az SzJA bevallásban kellett jelezni egy vállalkozónak, de akkoriban ezt a bevallást ők februárban adták be. Most már az egyéni vállalkozók is májusban vallanak – addig tényleg nem is akarná tudni a NAV? Írnak ugyan bejelentési kötelezettségről, ami vagy ezt takarja, vagy a bejelentőlapot – de ez utóbbin csak azoknak van lehetősége, akik kiestek tavaly a KATA alól. Jól átgondoltan, megtervezetten létrehozott változás volt az is, a jogállamiság szellemében, amibe most ne is menjünk bele! A lényeg, hogy hiába szeretné jól csinálni: nem derül ki, mi a helyes eljárás…

De legalább december 23-án este már megtudhatta hivatalosan, hogy mennyi lesz a minimálbér! A Jézuska – vagy valamelyik földi helytartója – még sikeresen becsempészte a fa alá! Volt ez már rosszabb is, akár örülhetnénk is neki… A könyvelő, a programozó, a vállalkozó – és még hosszan sorolhatnám – az nem ember, nekik nem számít az ünnep, és nem kell előre kalkuláljanak semmit. Örüljenek, hogy nem szilveszterkor, mint a múltkor… Tervezni? Ugyanmár!

Akkor is lehetetlen, ha hitelt venne fel, vagy pályázna – bár mindkettőhöz kell pénzügyi tervet készíteni (hazudni). De hogy a fenébe lehetne bármit is megtervezni, ha azt sem tudjuk biztosan, hogy tegnap mi volt, nemhogy holnap mi lesz? Nem beszélve arról, hogy a következő 12 hónapban mi az irány? És sajnos nem a háborúk, járványok, természeti katasztrófák függvényében nézve, hiszen azokat senki nem tudhatja előre, de egy ilyen jogállam-izében azért legalább egy adóéven belül illene tudni talán hiteles forrásból, hogy mikor, mit kell csinálni, mennyit kell fizetni egy jogkövető lénynek – akár ember, akár nem.

Hogyan legyen jogkövető valaki ott, ahol az is követhetetlen, hogy mit kell egyáltalán követni?

Milyen alapon lehet jogállamnak hívni azt, ahol a jogalkotás menetébe nem tartozik társadalmi vita, szakmai egyeztetés, következmények vizsgálat – elegendő egy szándék, vagy egy probléma gyors megoldása, és reggelre meg van szavazva?

És hogyan lehet betartani a törvényeket úgy, ha nem csak megalapozatlanok, de követhetetlenek is? És hiába az ingyenes jogtár: megismerhetetlenek is!

És mindennek a tetejében van egy kormányunk, amelyik szerint ez így szupcsi klasszcsi húdejó, és van egy ellenzékünk, aki ilyen piszlicsáré dolgokkal nem is foglalkozik, mert épp a helycserét követeli… A milliárdok – és néhány kiváltásgos törvényszolga – repkednek, az emberek meg rettegnek. Ami érthető, hiszen SEMMI nem működik körülöttünk úgy, ahogy kéne: összeomlik épp az egészségügy, nincs rendes oktatás, nincs kutatás, kultúra… és nincs már jog sem, vagy legalábbis pont annyit ér, mintha egyáltalán nem lenne! Igaz, van helyette követhetetlen infláció, hogy legyen, ami továbbra is húsbavágóan vonja el a figyelmet arról, hogy mi folyik itt… Mint amikor piszkosul fáj a fogad, és ráharapsz a kezedre, hogy csökkentsd az érzést – de ugye tudod, hogy ez csak egy pillanat, és ettől a fogad nem gyógyul meg, de a kezed is fájni fog?

Jogállam… ugyan! Nem mindegy, mennyit lopnak? Hagyj már ilyen hülyeségekkel, azt se tudom, honnan szedjek pénzt, hogy ne kapcsolják ki az áramot!” – nos, talán az ellenzéki és a még elvétve felbukkanó független médiának ideje lenne hasonló módon lefordítani a Józsibácsiknak a helyzetet, mert a definíció piszkosul nem, de a jelentése, ez a nyak helyett már orrunkig érő izé, amiben hempergünk – az már nagyon is érdekli őket!

Én még abban korból származom, amelyben a szocializmust kellett építeni, de azért egyre többen láttuk, hogy hiába van benne annyi tégla: sosem készülhet el! Most úgy tűnik – azt mondják – helyreállítjuk a jogállamot! (a brüsszeli kincstáros – és nem a magyar nép kérésére. „No comment!”) Vagyis megjavítunk valamit, aminek még az alapjai is hiányoznak?!?

Ez tényleg csak engem zavar???

Utóirat: most, így az este felé közeledve – január másodikán, 17 óra 30 perckor – jött a hír, hogy a NAV a törvénynek megfelelően végre kihirdette a januári üzemanyagárat (persze: visszadátumozva december 25-re). A dolog hátterében az áll, hogy a könyvelő szakma egyik nagyágyúja elég hangos tud lenni, így villámgyorsan cselekvésre késztette a hivatalt. Persze: ő érti a dolgát! Egyszer talán majd az ellenzék is eljut idáig… vagy (ez még álomnak is túl szép) egyszer majd talán így működik a kormányzás is…

A Jogállam fogalma a Wikipédia szerint. És szerinted?
Ha tetszett, add tovább:
Címke , , , , , .Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük